Hétfő - Péntek - 8:00 - 21:00, Szombat - 9:00 - 14:00

Blog

Online pszichológia

Miért pont a foci?

Szegény nemrég elhunyt  Umberto Eco olasz író és filozófus írta valahol, hogy számára a világ irracionalitását leginkább a foci fejezi ki. Van egy pálya 2x11  játékossal akik szaladgálnak egy labda után, és erre őrjöng esetenként több tízezer ember egy stadionban, és további milliók a tévé előtt.

Bevallom engem is megmosolygtat amikor férfitársaim hangosan, tényleg feldúlva,  üvöltözve szinte transzba esve szurkolnak vagy amikor egymást csókolgatva, ölelgetve örülnek egy-egy gólnak. Mondom ezt azzal együtt, hogy bár közel sem vagyok rajongó, én is szeretek megnézni egy-egy izgalmas meccset.  Valami kerthelységben néhány korsó sör mellett,  tök jó szórakozás.  A magyar válogatott minapi győzelme kapcsán  azonban teljesen világosan látszik, hogy a foci  nem egyszerűen szórakozás, hanem sokkal több annál: mágia, szinte szakrális jelentőségű dolog, nemzeti ügy.

És ez nagyjából a világon mindenhol így van (kivéve egy-két országot, pl. az USA-t, ahol az amerikai foci a sztár). Ha a puszta számokat nézzük, akkor azonban vitának helye nincs . A foci a világ legnépszerűbb sportja. Globálisan semmihez sem hasonlítható a népszerűsége. A 2014-es brazil VB –t a Föld lakosságának fele követte hosszabb-rövidebb ideig a tévében, ez kb. 3,5 milliárd ember. A döntőt pedig közel 1 milliárdan nézték élőben. De vajon miért pont a foci ? Ennek próbáltam utána járni.

1. Harc. A foci ha jobban belegondolunk egyfajta csata,  amiben ha puhított formában is, de jelen van az erőszak, a másik leküzdésének vágya. Szerencsére, ma már nem elfogadott a vérre menő harc, ez azonban nem jelenti azt, hogy valahol mélyen e férfiak tudattalanjában ne lenne benne a harc és a küzdelem iránti vágy.  

2. Összetartozás. A foci remekül be tudja csatornázni a közösségi érzéseket. Legyen szó akár egy klub, egy város, egy régió vagy akár egy nemzet csapatáról. A mez, a zászlók, a sálak mind-mind az összetartozást szimbolizálják. A közösséghez való tartozás igénye, pedig alapvető emberi szükséglet. Lásd a minapi magyar győzelem, ami egy-két károgó hangtól eltekintve, gyakorlatilag egységbe kovácsolta a nemzetet. Fiú, lány, meleg, hetero, liberális, konzervatív együtt ünnepelt, ahogy egy normális országban szokás. Végre.

3. Nemzeti érzések. Nemzetközi szinten a foci akár történelmi elégtétel vételére is alkalmassá válhat. Még a mostani osztrák győzelem kapcsán is voltak olyan hangok, amelyek csúfosan elvert labancokról beszéltek.. Pedig hol van az már. Vagy például az   -os német VB győzelem (tudjátok, amikor nem mi nyertünk) egyfajta gyógyír volt a szégyenben maradt Németország és a német nép számára, végre volt valami újra, amire bűntudat nélkül újra büszének lehetett lenni.

4. Demokratikus. A foci az egyik legdemokratiusabb sport. Nem költséges, minimális felszerelés kell hozzá, ha leteszek két követ a földre, már ki is jelöltem a kaput. Tulajdonképpen a labdán, meg esetleg a cipőn kívül nagyon más nem kell hozzá. A fényes focikarrierről álmodó nincstelen afrikai gyerekek pl.  gyakran mezítláb rúgják a bőrt.  A foci tömegsporttá fejlődését nagyban segítette az is, hogy a két világháború alatt katonák rangra és korra való tekintet nélkül együtt játszottak, ahogy a csatatéren, úgy a pályán sem számított a származás, a társadalmi hovatartozás. A foci nem elitsport.
 
5. Szabadság. A foci szabályai viszonylag nagy szabadságot nyújtanak a játékosoknak. Lehet ide-oda mozogni, nincs lépésszabály, lehet bátran cselezni, így alkalmas az önkifejezésre is. így lesznek híresek egyes játékosok játékstíusuk miatt. Maga a játék viszonylag folyamatos, iránya gyorsan változik, izgalmas. A szabályok egyszerűek. Pl. egyféleképpen lehet pontot szerezni (gól) és minden gól értéke ugyanaz, azaz egy pont. A szerepkörök nem korlátozzák a játékosokat (egy balhátvéd ugyanazt megteheti mint egy középcsatár, nyilván a kapus nem).

6. Szórakoztató. A játék egyik legfontosabb célja, már a kezdektől a közönség szórakoztatása volt, ezért a szabályokat ennek figyelembe vételével alakították ki. Az már egy öngerjesztő folyam, hogy felismerve népszerűségét és reklámértékét a modern korban rengeteg pénz folyik a sportágba. A foci és a termékek egymást népszerűsítik. Lásd például a Turkish Airlines és a foci szoros kapcsolatát.

7. Remény. Sok helyütt, főleg a világ kevésbé szerencsés felén, a foci reményt adhat a legszegényebbnek is a felemelkedésre. Sok brazik futballsztár jön pl. a nagyvárosok faveláinak világából.

8. Tömegpszichózis. A nagy pálya kedvezett a hatalmas stadionok építéséhez, így monumentális az ókori arénékhoz hasonló lelátókat lehetett építeni. Itt a foci szentélyeiben valóságos tömegpszichózisnak lehetünk szemtanúi, aki volt már meccsen tudja miről beszélek. Sajnos, nem is sikerül mindig kordában tartani az indulatokat, lásd Franciaország. Szociálszichológiai törvényszerűség, hogy az egyéni felelősségérzet, a korlátok hamar és könnyebben szertefoszlanak  nagy tömegben. Együtt szurkolni több tízezer emberrel, hihetelen élmény.

Amiben segíthetek

  • Elakadás
  • Traumatikus élmények feldolgozása
  • Döntésképtelenség
  • Stressztűrés
  • Stresszkezelés
  • Túlzott aggódás
  • Konfliktus
  • Önbizalomhiány
  • Identitás
  • Önismeret
  • Párkapcsolati problémák 
  • Pályaválasztás
  • Beilleszkedés
  • LMBTQI ügyek